Anadol 2. bölüm

Anadol ile ilgili ikinci yazıda neden fiber glas gövde üretiliyor ? bunun sebebi ile ilgili bilgileri paylaşacağım. Yazıma hoş geldiniz 🌝.

Anadol neden FIBERGLAS ?

Londra Motor Show -   Anadol  bu fuarda 11 ülkeden sipariş alınmıştır
Londra Motor Show – Anadol bu fuarda 11 ülkeden sipariş almıştır

Özet ile cevabı çok net kalıp maliyetleri. Sac gövdeli bir araç üretmek için çok büyük preslere ve kalıplara ihtiyacınız var. Masaüstü yayıncılık günümüzdeki kadar basit değildi. Üretim adediniz belli bir sayının altında kaldığında birim başına düşen maliyetiniz yüksek kalıyordu. İşte bu pres ve kalıp maliyeti aracın satış fiyatına direk etkiliyordu. Aslında bu gün de aynı maliyetler söz konusu. Türkiye’ de o zamanlar ihracat düşünülmemiş sadece iç pazar adetlerine bakarak üretim planları yapılmıştı. Anadol ile ilgili başka bir yazım için ✔ tıklayınız.
https://otomobiloji.com/anadol-1-bolum-seri-uretim-ilk-turk-otomobili-fiber-glas-turk-tasarimi/

Anadol fiberglas olarak üretilecekti

1944 yılında Bernar Nahum İstanbul’daki evinde mecburi istirahat ederken, bir duyum alıyor. İsrail üretimi bir araç İzmir fuarında sergileniyor. Bu aracın gövdesi sac değil fiberglas o sırada İzmir’de bulunan Can Kıraç ‘ tan aracı görmesini istiyor. Otosan’ ın fiberglas ile tanışması bu şekilde başlıyor. Bernar Nahum ‘ un ” Koç’ta 44 yılım ” adlı kitabında paylaşılan hikaye bu şekilde. Vehbi Koç’ un “hayatım” adlı kitabında ise başka bir hikaye var.

Rahmi Koç ve Bernar Nahum İzmir’ de Otokoç’un önünde parça lmaya gelen bir firmanın pikabı dikkatlerini çekiyor. Pikabın yanına gidip incelediklerinde gövdenin fiber olduğunu ve aracın İsrail üretimi olduğunu öğrenip araştırmaya başlıyorlar. Bernar Nahum’ un oğlu ise asıl hikayenin her ikisi de olmadığını söylüyor.

Gerçek hikaye ise şöyle ; fberglas diye bir maddenin varlığını ilk kez kendisi ve ağabeyi Klod Nahum. 14-15 yaşlarında otomobil merakı tavanlarda olan iki kardeş Popular Mechanics dergisini takip ediyorlar. Dergide saca alternatif olacak fiberglas diye bir maddeden söz ediliyor. Gövde / karoseri / kaporta yapımında şasinin demir ve sactan üst kaportanın ise bir bölümünde kullanılan fiberglastan üretilen bir otomobil. Şimdi gerçek bir klasik olan o zamanlarda da hayran olunan Ford – Thunderbird ( yıldırım kuş) .

Amerikalılarda fiberglas kullanıyorlardı o zaman için yeni kullanılan bir malzeme idi 1955 Ford Thunderbird
1955 Ford Thunderbird – Fiberglass gövde

Malzeme, üretim için yapıtaşı

Fiberin Otosan tarafından keşfi. Türk otomobil sanayisini bugünlere taşıyan ikinci önemli durak. Böyle bir malzemeden bi haber olunsa idi , Türk otomobil tarihinin süreci bambaşka bir yerlere evrilecekti. Anadol hiç olmayacak, ilk üretim için yıllaca beklenecekti. Vehbi Koç 1930 lu yıllarda Türkiye’ nin otomobil ihtiyacını görmüştür. Bu işe gerçekten meraklı ve çalışkan insanları bünyesinde çalıştırmıştır. Çok güzel bir yazı Anadol hakkında tavsiye ederim, o zamanki eski satış gazete ilanları harika.
https://listelist.com/bir-efsane-anadol/

Yazar Hakkında
Toplam 7 yazı
Otomobiloji
Otomobiloji
Yorumlar (1 Yorum)
Pingback: Anadol 1. bölüm Tarihçe otomobiyografi Anadol 1. bölüm - Otomobiloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara