Blog hakkında

İlk aldığınız aracınızı unutmanız zordur. Motorun sesi, direksiyona ilk dokunmanız, içindeki koku, sahip olmanın verdiği haz, ilk kez yola çıkmanın heyecanı. Nereli olduğunuz önemli değildir ister Edirne’li olun ister Kars’lı Tokyo’ da ya da Lizbon’da hissettiklerimiz evrenseldir. Teknolojiyi büyüden ayırmak imkansızdır – Arthur C.Clarke. Gerçekten de otomobil büyülü bir makinedir. Hızın vücudunuzda hissettirdiği ivmelenme (g) , ve arkanızda bıraktıklarınız ile yepyeni yolları keşfetme arzusu. Sonuna kadar açtığınız yüksek ses ile müzik dinleme .Her yere gitme özgürlüğünü, hareket eden oturma odası tadında yaşatan büyülü bir makinedir otomobil. Blogda insanlığın ekonomik tarihini değiştiren bu karmaşık makineye tüm açılardan bakacağız. Konuları araştırıp , taslak yazıya döktükten sonra, tanıma ve inceleme sonrası sizlere sunacağız. Sizin ve bizim yorumlarımız ile yazıları güncelleme şansımız var böylelikle hepimiz için kalıcı bir kılavuz olacaktır. Hedefimiz, net bir görüşe sahip olmak ve kavradığımız bilgilerden karşılıklı yarar sağlamaktır. Fayda bizlere zaman kazandıracak, maddi risklerden koruyacaktır. Zaman kaybını önlerken , araştırılmış doğrular ile cebimizi koruyacak yararlı bilgiler için buradayız. Bu yazılar tercüme ya da kopya olmadan kendine özgü ve farklı olacak. Hikayelerle gülerken eğlenerek bilgileneceğiz. Üstelik  ücretsiz.

Mühendis kelimesinin İngilizce bir sözlükteki karşılıklarından biri teknolojisttir. Oysa bu sözcük Japoncada güzel sanatlarla ilgili bir uğraşı ifade etmek için kullanılır. – Taiishi Ohno –
Toyota Üretim Sistemi’nin (TPS) kurucusu ve Yalın Düşünce sisteminin Dedesi

Maddiyat , çıkar ilişkisi螺

İşin içine maddiyat girince dostluklar bozulur, “en güzel kazık dost kazığıdır ” bunları hep duyar, söyleriz. Değerli otobilgiseverler bu site bir şey satmıyor. Arama motorları için reklamlara açık ve bunlar otomatik yönlendirilecek bu sitelere tıklamak✔ size kalmış. Bu yüzden aramızda satış ilişkisi yok. Bence daha değerli olan bilgi alışverişi olacak. Yazı içi ve dışı yönlendirmeler, tavsiye edeceğim linkleri reklam gibi algılamayın lütfen. O kadar güzel ve anlaşılabilir çalışmalar var ki arkasında saatlerce emek var, üstelik doğru ve gerçek.

Yorum yazarsam virüs bulaşır mı❓

Blog olarak  https ile giriş yaptığınızı arama barındaki asma kilit ile görebilirsiniz. Gönderdiğiniz yorumlarda bildireceğiniz e-postanız kimse ile paylaşılmayacaktır buna emin olun. Ayrıca bu site Statik IP ye sahip. Peki yazılara nasıl güveneceksiniz? günümüzde ustayım diyenlerin bırakın kalfayı , çırak bilgisine bile sahip olmadığını gördük. Ben , biz oto bilgi sever olarak doğruyu bulacağız. Araştırıp, deneyip, satın alıp, inceleyeceğiz. Edindiğimiz eğitim ile tecrübeyi gerçek bilgi ile geliştirmek hedefimizdir. Doğruluğundan emin olmadığımız bilginin burada yeri yoktur.

Neden yazıyorum樂,

Dört yıllık çalışma arkadaşım İnan Yeşil bir gün bana ağabey sen bu işin kitabını yazarsın demişti. Bir arkadaşım ile youtube oto tanıtım videoları yapmaya karar verdik. Yazılım, donanım, Adobe eğitimi, derken yediye yakın otomobilin yol testi için çekimini yaptım. Yayınlamadım.
Zamansızlıktan bir araya gelemedik, beklentilerimizin farklı olduğunu anladık ve bu işten vazgeçtik.

Her şey bir kitap hediyesi ile başladı,

Sonrasında Mercedes-Benz deki müdürüm Serdar Bellek ( blok adresi, http://www.klasikotom.com/ ) bana bir kitap hediye etti. Kitabın yazarı Salih Seçkin Sevinç ( blog adresi https://harbiyiyorum.com/ ) adı Her Şeyin Başı Blog . Şiddetle tavsiye ediyorum, kitabı okuduktan sonra müdürümün de verdiği gaz⚡ beni buraya kadar getirdi. Blog, bilgilerimin güncel kalmasını ve daha çok bilgiye sahip olmamı sağlayacak. Bu yüzden yazmayı seviyorum. Bloglar yapıları gereği yazıyı, sesi, görüntüyü barındırıyor. Yazılara geri dönüp güncellemeye izin verdiği için daha kullanışlı üstelik kalıcı belki de blogdaki yazılardan bir kitap çıkacak. Neden olmasın. Ünlü olmayı mı? hiç düşünmedim.

KATEGORİ – KONU BAŞLIKLARI

OTOMOBİL – SATMAK ya da ALMAK işte bütün mesele bu

Yeni yada kullanılmış ikinci el motorlu taşıtların satın alınmasında veya satışında farkındalık oluşturarak tercih rehberi ve sanal danışmanlık.

OTOMOBİL – TAMİR ONARIM

Tamir, iyileştirme, bakım, hasar, onarım nerede, nasıl, güvenilir ve ekonomik yapılır?

OTOMOBİL – SİGORTA

Zorunlu trafik sigortası, kasko, uzatılmış garanti sigortalarının püf noktaları.

KULLANIM KİTAPÇIĞI

Araçlarda kullanmadığımız,gizli özellikler nelerdir?

KRONİK ARIZALAR

Model, marka bazında ikinci elde bizi bekleyen sürprizler , masraflar ve bilinmeyenleri gün ışığına çıkarmak.

OTOMOBİL – TEKNİK

Halen kullandığımız ve yeni teknolojileri anlaşılır bir dil, ile açıklamak.

Bu kategori altında ilk yazım TURBO yu anlatıyor sizi bekliyor https://otomobiloji.com/turbo-nedir/

OTOMOBİL – TARİH

Otomotiv tarihinde geçmişe yolculuk.

KİRALAMA R.A.C. RENT A CAR

Bireysel ve kurumsal araç kiralamada dikkat edilecek konular.

ULAŞMAK, GİDİŞ – DÖNÜŞ✈

İnsanlık tarihi boyunca, avlanmak, keşfetmek, ticaret yapmak ve savaşmak için yerleşik olduğu yerden başka yerlere göçmek ve gitmek zorunda kalmıştır. Günümüzde şehirli ya da köylü olun fark etmez . A dan B ye gitmek için motorlu kara , deniz ve hava vasıtalarını kullanmak durumundayız. Şirketin servisinden sonra evime 30-40 dakikalık bir yol ve müşteriye bağlı bir görevimin olması beni motosiklet kullanmak zorunda bırakmıştır. Park kolaylığı, ekonomik yakıt, mobilite, özgürlük, trafik yoğunluğu mu?
Motosiklet kullanmamanın çılgınlık olduğu İstanbul’ da toplam dört yılda 59.000 km motosiklet kullanmış biri olarak motosiklet yazılarım hobi kıvamında yer alacaktır. İlk sandalını beş yaşında babasının yaptığı bir amatör miço ⚓olarak, içinde deniz olan yazılarımız da olacak.

İlk motorsuz deniz vasıtam made by my father
1968 Yazı Menekşe Kızılay Kampı ben ve Şevket
Babamın üretimi sandal, sağ ıskarmozu kırık olsun, gitmesek de üstündeyiz denizin

Tünelin ucundaki aydınlık bizi, sevdiklerimize, evimize, gezmeye, görmeye gittiğimiz yerlere ulaşmanın heyecanını hissettirir. Ulaşım için en çok kara taşıtlarını kullanırız. TUİK: Türkiye İstatistik Kurumu’ nun Ağustos 2018 de bir rapor yayınlamıştır. Toplam hane halkının yüzde yetmiş ikisinde otomobil( %55) ve kamyonet (%17)olduğunu açıklamıştır. Bizim öncelikli konumuz otomobiller  olacaktır. Araştırılmış, incelenmiş doğru kaynaklar ile bizzat kullanılmış araçlardan bizlere fayda sağlayacak yazıları, hikaye, görsel, ses ve videolarla destekleyerek paylaşacağız. Araştırmak ve bilgiye ulaşmak bloğa da bilgi kazandıracak bu yüzden sen ben, siz yok BİZ varız. Bloğumuza hoş geldiniz . Burası bizim, hepimizin. Bilgi paylaştıkça zenginleşir. Bizler seni dört gözle bekliyoruz, yüksek sesle düşünürken bağlantı kurun. Bloğa dokunun, söyleyin. Yazalım, paylaşalım , yayınlayın.


TUTKU 
Bir insanın isteme, duyma ve düşünmesine egemen olan güçlü eğilim

Buraya kadar okuduğunuza göre otomobilleri seviyorsunuz, erkeklerin ilk oyuncaklarının boyutları değişir oyuncağın adı aynıdır. Oturduğumuz sitenin otoparkında, on yılı aşkındır kullanılmayan Mercedes – Benz için yönetim aracın kaldırılmasını talep eder. Aracın kuzeye bakan kapı
aralıkları yosun tutmuştur. Sahibi – her dairenin bir yer hakkı var. Arabam ile hatıralarım var ben öldükten sonra ne isterseniz yapın, kaldırmıyorum. Der, aracını kullanamayacak kadar yaşlı olan amca oyuncağını kimseye kaptırmıyor. İşte böyle bir tutkudur otomobil. Amerika’ da yapılan bir araştırma sonucu çarpıcı .

Bir tutkudur otomobil atılmaz satılmaz kaldırılmaz
99 yaşına gelseniz de değişmeyen oyuncağınız atılmaz, satılmaz, kaldırılmaz

Satın alma duygusu bastırılamayan tek ürün. Otomobil.

Siz de bu tutkuya sahipseniz , araç nasıl hareket ediyor? tamir için doğru yer neresi? arızayı nasıl anlarım, en ideal ve ekonomik nasıl kullanmalıyım? yorgun bir araç alırken neye bakmalıyım? yeni bir araç alırken tercih sebebim ne olmalı? Buna benzer bir çok sorunun cevabını merak ediyorsunuzdur. Bu soruların dışında merak ettiklerimiz uzar gider sorular bitmez o kadar çok konu var ki…

1961 Chevrolet Impala balonlarım ve ilk motorsuz kara vasıtam
1967 üç ya da dört teker fark etmez önemli olan gitmek
1961 Chevrolet Impala ve 3 teker Hakan, Mayıs 1967 Laleli – İstanbul
Doğum günü hediyem bisikletim ve balonlarım, kıyafetler annemin üretimi

MÜKEMMEL
Eksiksiz, kusursuz, tam, şahane, hatasız

İnsanlar varoluştan bu yana mükemmeli arar dururlar ve karar verirler. Mükemmel bir otomobil henüz üretilmedi. Otomobili icat eden insan mükemmel – kusursuz bir makine hatasız. Böyle olmasına rağmen havasız, susuz ve suyun altında yaşama şansı yok. Keşfettiği otomobiller gibi.


DEĞERLERİM, ÖZELLİKLERİM, HOBİLERİM 

Aile‍‍‍, , arkadaşlık , doğruluk, dürüstlük, çalışkanlık.

Ayrıntılı , analitik inceleme ve araştırma. Otokrat , otomobilog , otobilgisever, humanist.

Otomobil, eski otoları iyileştirme. Denize ait her şey. Bisiklet, motosiklet. Otomobil ile ilgili kitap, dergi ve doküman arşivi, teknik, bilimsel yayın ve tezleri okumak.

KİMDİR?

Düşünen, okuyan, yazan, gülen, ağlayan, hayal kuran, etten, kemikten bir dünyalı.

ADI, DOĞUM YERİ ve TARİHİ

Hakan Başatıcı, İstanbul , 1963, evli, iki çocuk babası.

Mesai saatlerinde Rols Roys un uçan meleği  ile hatıra fotoğrafım
Borusan Oto – İstinye 2013 çalışma saatleri
The Spirit of Ecstasy
“Emily, Silver Lady, The Flying Lady”

Amacım,

En zor olanı yeni ya da kullanılmış oto satın alma kararı vermektir. Satmak da zordur fakat almak kadar değil. Mezun olduğum Otomotiv Teknisyenliği sonrasında 1997 de otomotiv iş hayatına başladım. Halen bir kiralama şirketinin bayisine danışmanlık yapıyorum. Danışmanlık konularım, yeni ve kullanılmış araç alımı ve satışı. Sigorta, hasar tespiti, onarım, hasar değer kaybı, yedek parça, bakım, uzun dönem müşteri ilişkileri . Amacım otomotiv şirketlerinde edindiğim bilgi ve tecrübelerimi, paylaşarak otobilgiseverlere fayda sağlamaktır.

ÇALIŞTIĞI MARKALAR, ŞİRKETLER

VW- Rekor, HONDA – Ayışığı , SEAT – AUDI Doğuş Oto ( Genoto), SAAB Viking Oto, MERCEDES-BENZ – SMART – Mengerler,
PEUGEOT – Berke, BMW, MINI, LAND ROVER, RANGE ROVER, ASTON MARTIN, JAGUAR – Borusan Oto, VOLVO – Arkas, DOD-GENOTO- DOĞUŞ, Manheim – Borusan – Manheim Takas – otomax.com ,
BUDGET RAC Bayi,

MacAssist ~ Otomotiv Baş Denetçi, Eğitimci

YAPTIĞI İŞLER, MESLEK ve ÜNVANLARI

MacAssist – Otomotiv Yeni, 2.El, Kiralama Baş Denetçi-Eğitim -Danışmanlık – İkinci el satış müdürü , İ.Ü. Jeofizik Mühendisiliği oda üyesi .
Motorlu araç sigortaları / hasar tespiti bilirkişisi. Teknik ressam, Otomotiv Gövde Usta Belgesi, Otomotiv – Motor Teknikeri ve Teknisyeni,
Motorlu Kara Taşıtları alım satım – Mesleki Yeterlilik Belgesi – Sınav Yapıcı/Karar Verici,
İkinci el araç satın alma ve satış sanal mağaza www.moravauto.com , Blog içerik üreticisi https://otomobiloji.com/

www.macassisttr.com Yeni, 2.el satış ve satın alma, kiralama Baş Denetçi, Eğitmen

×

Bir Şeyler Ara