LPG de EŞEL MOBİL 2019

Eşel Mobil: yapılan zammın tüketici yerine vergiler üzerinden karşılanması. Uygulama 2019 yılı için ilk defa uygulanıyor. 13. Mart 2019 tarihinden itibaren uygulama başlamış durumda ne zaman kaldırılacağı belli değil. Umarız devam eder. Yetkililerin açıklamasında ;
Eşel Mobil sistemi bu yıl ilk olarak LPG oto gazda devreye alınmıştır. Diğer ürünlerde ihtiyaç oldukça devreye alınacaktır”  denilmiştir.
EPGİS Başkanı Fesih Aktaş benzin ve motorin fiyatlarında eşel mobil sisteminin dolar kurunun 6.80 TL seviyesinin aşılması durumunda devreye alınacağını söyledi.  Devletin ÖTV vergisinden karşıladığı zamlar vergi gelirinde düşmeye sebep olurken enflasyon etkisini frenliyor.

Fosil yakıt ⛽ = Döviz 💲

Yakıt fiyatları ham, yarı ve tam mamul tüm ürünlerin nakliye dolayısı ile maliyetlerine yansımaktadır. Her ürünün üzerinde taşınma, navlun, nakliye maliyetleri toplam TÜFE raporlarına yansımaktadır. Enerji adı altında ülkemizden elde edilmeyen fosil yakıtlar döviz ile alındığı için kurlara bağlı olarak sürekli değişen pompa fiyatları ile ayarlanmaya çalışılıyor. Bu kısır döngüden çıkmak için çeşitli yollar aslında var. İlk aklıma gelen BiODİZEL . Biodizelin, motorin içine % 20 ye kadar katılması yasal zorunluluk olan avrupa ülkeleri var. Biz de neden yapılmıyor anlamak mümkün değil.

Kanola yağı 💧

Kanola yağı için bu bitkiyi ekeceğimiz o kadar çok alanımız var ki. Döviz açığımız kapanacak kadar. Buyurun örnek , Hollanda‘nın 2016 yılındaki tarım ihracatı rekor kırarak 85 milyar euro oldu. Türkiye 2016 yılında 17.1 milyar euro luk tarım ürünü ihraç ederken Hollanda‘nın yüz ölçümü Konya‘dan sadece 3 bin kilometrekare daha büyük .

Motorin = Mazot = İçilebilir yağ 🥛

Sakın mazot içmeyin ☠ buradan bir yazı , konu çıktı. Çok ilginç okumanızı tavsiye ederim. https://otomobiloji.com/rudolf-diesel-dizel-motor/ Başlık nereden nereye geldi iyi oldu Rudolf Diesel , hala güncel 130 yıl geçse bile.
( Rudolf Christian Karl Diesel ) evet tanıdık geliyor değil mi?
“Bunca şeyin bir anlamı olup olmadığı veya insanlığın makinem sayesinde daha mutlu olup olmayacağı hakkında fikir yürütmek istemiyorum.” söylemiş üstad, dizel motorun mucidi. Motor, adını soyadının okunuşundan alıyor. Halen motorun aynı prensip ile çalıştığını biliyor musunuz? Bu değerli insanın buluşu ile Biodizel başlığı altında yazacağımız bir konu daha çıktı iki başlık birbiri ile direk alakalı. Üstelik ülkemizin kalkınması için üretim, tarım, döviz, enflasyon tüm bu konuları ilgilendiriyor ve güncelliğini de kaybetmeyecek gibi.

Sevgili otobilgiseverler dokunun, yüksek sesle düşünün, gösterin. Yazın, yorumlayın, yayınlayalım. Görüşmek üzere yolunuz, açık olsun🚗 👋.

Yazar Hakkında
Toplam 17 yazı
Otomobiloji
Otomobiloji
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara