FORD & izm

Antonio Gramsci Fordizm tanımını ilk ortaya atan kişi. Bu tanımı Amerikan endüstrisinin genel yaşam biçimi için kullanmıştır. Fordizmi 1920 ‘ li yıllarda Henry Ford uygulamaya koymuştur. Bu endüstri tanımı temel olarak, üretim bandının uygulama sürecine dahil etmesidir. Bu izm vasıfsız işçilerin bir üretim bandı oluşturduğu ve böylelikle üretimi gerçekleştirdiği sistemdir. Bu sistem kitleler üretsin ve kitleler tüketsin mantığı üzerine kurulmuştur

Küçük hatta minik işlerden TÜMe varım

Her çalışan bu üretim bandında küçük ve ustalık gerektirmeyen niteliksiz bir iş için görevlidir. Ürünün ne olduğunun pek farkında değillerdir.

Ford üretim bandında , basit , ustalık gerektirmeyen minik işlerden tüme varım
Üretim bandı – Vasıfsız işçiler iş başında

Ford izmin temel özellikleri

Üretimin standart olması, çok çalışanlı otomasyon sistemleri, yüksek adetlerde üretim. Refahın devlet tarafından düzenlenmesi ve kontrolü. Üretimde merkezi örgütlenme. Vasıfsız işçilerin yüksek işçi adetleri ile çalışan fabrikalarda toplanması.

Fordist üretim

Fordist üretim , GM : Genaral Motors modelinde olduğu gibi, günümüzde halen yapılmaya devam ediyor. Ortak motorlar , tıpa tıp ayni şasiler/platformlara sahip üretim modelidir. % 90 ve daha fazla oranda aynı parçaların kullanıldığı , geriye kalan az oranda parçaların değişimi ile farklı modellerin aynı bantta, fabrikada üretime olanak sağlar. Bu da ilave tasarruf sağlayan bir modeldir. Ford üretim modeli ile ilgili Türkçe seslendirmeli harika bir belgesel Process Kurumsal tarafından yapılmış emeği geçenlere teşekkür ederiz. https://www.youtube.com/watch?v=B9fjQXZCoR4

Ford üretim modeli ucuz emek daha az işsizlik demekti

Fordizm, Fordist model işçi emeğinin niteliksiz, vasıfsız olmasına ve böylelikle ucuz emek kullanımına oturtulan bir iş modelidir.

Ford model T üretim bantları, tek renk siyah
Üretim bantları

Ford T modeli için linke tıklayınız . https://otomobiloji.com/ford-t-ford-otomobil/

Bu işin öncüsü FORD markasıdır. Seri üretim, otomasyon, küçük /minik işlerden , eğitim vermeden yoldan geçen birisinin bile çalışabileceği bir ortam, model, sistem oluşturmak dahice. 1920 leri konuşuyoruz, farkında mısınız ? evet o yıllarda üretilenler tüm dünyaya pazarlanıyor, satılıyor, kullanılıyor. Otomobil çağı diyenler de var. 100 yıl öncesi için hayret verici. Ve hala bu üretim modeli geliştirilerek devam ediyor 👍 saygı duymak lazım. Belki de kapitalizmin başlandığının açık kanıtı.

Evet tarihe dokunduk 100 yıl öncesine bir yolculuk yaptık. Yorumlarınızı bekliyoruz. Dokunun, tıklayın, sessiz kalmayın, gösterin. Tarih gelecektir, gelecek tarih.

Yazar Hakkında
Toplam 17 yazı
Otomobiloji
Otomobiloji
Yorumlar (4 yorum)
Pingback: 1. ve 2. Sanayi Devrimlerinin Mesleki Teknik Eğitim Sistemlerine Etkileri – Dr.Öğr.Üyesi/Asst.Prof.Dr. Haluk İŞLER
  Otomobiloji
  Otomobiloji Cevapla
  - 06:24

  Devrimler aslında değişimlerdir. Değişmeyen tek şey değişimdir.

Serdar Bellek
Serdar Bellek Cevapla
- 16:47

Henry Ford’un Siyah olmak kaydıyla dilediğiniz rengi seçebilirsiniz! sözünü çok severim 🙂

  Otomobiloji
  Otomobiloji Cevapla
  - 06:25

  Evet sadece siyah renk üretimi yapılıyor. Neden siyah ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara