Takas yolu ile otomobil satın alma

OTOMOBİL ALIMINDA TAKAS

Takas yolu ile oto satın almak için yapılacaklar rehberi.
0/10
ÖzetTakas yolu ile otomobil, oto, araba, ticari araç satın alma rehberi. Ortalama 0

OTO ALIMINDA TAKAS

Merhaba, sevgili araç sahibi. Konumuz takas. Sözlük anlamı: değişim, ödeşme, alış verişin mal karşılığı yapılması. Araç takaslarında aradaki fark taraflardan birinin aracın bedelinin üzerine para ödeyerek satışın sonuçlanmasıyla gerçekleşir.

Kendim satarım ilan vereyim

Bir araç almayı planlıyoruz ama kullandığımızı satmadan alma şansımız yok. Bütçemiz elvermiyor diyelim. Arabasız kalmak da istemiyoruz. İşimiz yoğun ilan ver, telefondan alıcılara aracı anlat ,adres tarifi ver gelen yok.  Hadi gelen oldu diyelim. Araca bakıp geçmişini sorgulamalara cevap ver. Gelen varsa büyük gerilim bazıları heyecan sever bazıları bu gerilimi istemez rahatsız olur. Alıcı ile beraber hiç tanımadığınız kişi ya da kişiler ile aracı ekspertiz noktasına götürürsünüz bu bir risktir.

İlan bilgileri ile ekspertiz farklı

İlanda yazdıklarınızın dışında gerçekten bilmediğiniz bir boya ya da mekanik bir sorun çıktı diyelim. Alıcı aracı görmeye geldiğinde bunları kabul etmiştir. Gördü beğendi ekspertize götürelim dedi. Ekspertizde sorun çıkar ve almaktan vazgeçer ise bir de ekspertiz ücreti ödersiniz evet kural böyledir. Alıcı beğenir ise kendisi öder. Evet  bu kuralı ekspertize gitmeden önce konuşun. Almaktan vazgeçmedi fakat indirim yapılmasını istiyor evet bu da olası bir durum. Kendi özel durumunuza göre satma kararı size ait. Bu yüzden ilana aracı koymadan ekspertiz yaptırın ve raporu paylaşın. Kimsenin vaktini ve kendi zamanınızı çalmayın.

Kimse malını ucuza kaptırmaz

Evet ” Mal canın yongasıdır ” yanlış fiyatlandırma yaptınız. Farkında değilsiniz, aslında doğru fiyatla teklif geldi düşük buldunuz satmadınız. Piyasa şartları dalgalıdır değişir. Daha önceki teklif fiyatlarına indirip ilanı güncellediniz gene arayan yok. İlan süresi geçti ikinci ilan ücretli gibi olumsuz ve riskli durumlara girmek istemiyorum takasa verelim aynı gün aldığımıza  binelim diye düşünebilirsiniz. Evet işte bu işi en az zarar ile nasıl kotarırız. Konumuzun başlığı TAKAS. Takas yapabilmeniz için almayı planladığımız aracın yetkili satıcı ya da oto galerisinde olması gereklidir. Sıfır ya da ikinci el fark etmez. Sahibinden bir araç alacak iseniz takas yapma şansınız çok az.

Otomobilim ne kadar yapar?

Alacağınız araca bakmaya gitmeden önce internet sitelerinden aracınıza muadil/eşdeğer/aynısı ilanlara bakın ama kendinizi kandırmayın.  2.EL ARAÇ FİYATI ARAŞTIRMA başlığı altında yazdığım yazıya bakmanız yararınıza olur diye düşünüyorum linkini aşağıya bırakıyorum.

https://otomobiloji.com/ikinci-el-arac-ilani-nasil-verilmeli/#comment-140

Alan filtreleme nasıl yapılmalı, doğru fiyata nasıl karar vermeli. Bunun için zaman ayırın. Pazarlık payı ne kadar alış satış arasında % kaç gibi bir brüt kar var sorularına cevap bulmanız için  kendi aracınıza en yakın ilanların birkaç tanesini arayarak pazarlık yapın.

Takas fiyatı araştırma

Şimdi satış fiyatını netleştirdik diyelim. Bunun bir kesinliği yoktur. Kilo ile tartıp satmıyorsunuz. Fiyatı etkileyen birçok etken vardır. Gelelim takas / ALIŞ evet aslında alış fiyatı belirleme takas işlemidir. Dağıtıcı, üretici, yetkili bayi takas desteği verir. Her zaman takas desteği yoktur. Takas için görüştüğünüz yerden sıfır km bir araç alıyor iseniz değerlendirin derim böyle bir destek gerçekten var mı? Bunu öğrenmenin yolu farklı bir markaya giderek takas desteği olmayan bir modele alıcı olmanız.  Satış danışmanı ile şu bilgiyi kesinlikle isteyin takasa verdiğimizde ne kadar? Takas olmadan yeni aracı nakit aldığımızda ne kadar ödeme yapacağız. Şunu da sorun benim aracımı takas olmadan tek başına satın alırsanız ne kadar? Bu rakamı netleştirin. Şimdi elimizde iki ayrı yerden alınmış fiyat var.

Plakalı yeni otomobil

Bir de yeni araca eşdeğer ikinci el ( plakalı sıfır) satan galeriye gidin ve takas aracınızı gösterin ekspertiz yapsınlar buradan aldığımız fiyat ile artık siz de alış/takas fiyatını hazmetmiş olursunuz. Alacağınız ikinci el ise gene aynı yolları izleyebilirsiniz. Bu işi Pazar günü de yapabilirsiniz gitmeden arayın ikinci el görevlisi izinli olabilir. Artık kendi aracınızın değeri belli olmuştur. İnternet sitesinden bulduğunuz pazarlık yaptığınız satış fiyatı ile size verilen takas/ALIŞ fiyatı arasındaki farkı kabul ediyorsanız hayırlı olsun diyerek kaparo/güven melik verin.

Şansımı denemek istiyorum

Eğer bu takas / alış ve satış arasındaki fark size çok geliyor, aracınıza güveniyorsunuz. Doğru fiyatı bulduğunuza da inanıyor iseniz hemen güzel temiz fotoğraflar ile  ilanı verin bir hafta bekleyin. Sonuç yok ise yanlış fiyat verdiniz demektir. Tekrar araştırma yapın siz ilk girdiğinizde olmayan daha sonra ilanı konulmuş sizinkinden uygun fiyatlar ile ilanlar verilmiştir. Bundan dolayı diğer ilanları da takip edin. Fiyatlandırmada şöyle terimler kullanılır.

Acil fiyat, doğru fiyat, tok satıcı fiyatı

Sıcak fiyat, normal fiyat, soğuk fiyat

Eksi %  5    ,   % 0            , artı % 5

95              ,  100              , 105

Hızlı           , normal         , geç

Alış ile satış fiyatı arasındaki fark yaklaşık olarak % 10 dur. 300.000 TL de bu fark 30.000 TL dir. Bir milyonda ise 100.000 TL yapar. Oran aynıdır fark değişir. Alış fiyatı destek yoksa takas fiyatıdır.

Unutmayın size telefon gelmesi için daha düşük fiyatlı ve km li olan araçların satılması lazım. Piyasa durgun ise bu 90 günlere kadar çıkar hatta daha uzun sürer.

Doğru ve hızlı sonuç

Ne kadar süre içinde bu işi yapmak istediğinize bağlı bu fiyatlardan seçim yapın. Ne kadar süre size bağlı alacağınız araç sizi ne kadar bekler? Seçim yapamıyorum ben bu işi anlamadım yüzdelerle kafam karıştı derseniz basit yolu açıklıyorum. Takas desteği olmadan yukarıda anlattığım yollardan aldığınız üç ayrı fiyatın ortalamasını alın. Bu ortalamanın üzerine % 5 ekleyin az bir pazarlık payı da bırakın ilanınızı verin. İşte bu kadar basittir.

Online bilgi

Bu bilgileri oturduğunuz yerden bir ön çalışma yaparak yaklaşık olarak bir fikir edinebilirsiniz. Bunun için size bir bağlantı veriyorum https://www.sahibinden.com/oto360. Bu adresten aracınızın ikinci el değeri, sıfır araç fiyatları, ekspertiz hizmetleri, taşıt kredisi hesaplatma modülü, hasar mesajı vb. bilgileri bir arada bulabileceğiniz bir site.

Uğraşacak vaktim yok

Operatör doktorlar ameliyat ve randevulu hastalarına bakmaktan vakit bulma şansları zordur. Çalıştığınız işyerinde siz mesai saatleri izin aldığınızda yerinize bakacak çalışan yoktur. Öğretmensiniz, hafta sonu özel ders ve sınav gözetmeni iseniz yaz tatilini beklemeniz gerekir. O zaman en iyi fiyatı veren satıcıda takas işlemini yapın derim. Ver kurtul 😀. Evet biraz daha yukarı satayım derken riske girmenin manası yok. Bu kadar yeterli sanırım size para ve zaman kazandıracak bir yazı oldu 4,5 dakika süren bir yazı okumaya değer diye düşünüyorum.  Eleştiri ve yorumlarınızı paylaşın lütfen bekliyorum.

Sevgi ve sağlık sizinle olsun. Saygılarımla.

Yazar Hakkında
Toplam 20 yazı
Otomobiloji
Otomobiloji
Yorumlar (1 Yorum)
Özgür Tezer
Özgür Tezer Yanıtla
- 07:44

Hakan bey tüketici için çok değerli bilgiler aktarmışsınız.
Sizin uzun yıllara matuf sektör tecrübenize istinaden aktarımınız için teşekkür ediyorum.
Bu konu ile alakalı olarak bir de Yetkili Satıcılıkların Takas Sistemini nasıl çalıştırmaları gerektiğine dair görüşlerinizi paylaşmanızı rica ederim.
Eminim sizden bu konuda destek almak isteyecek çok Otomotiv Yetkili Satıcı Firması olacaktır.
Saygılarımla
Özgür Tezer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara